Dornier Do-31

Na obrazku widzimy niby to zwykły, niczym nie wyróżniający się samolot transportowy. Jego tajemnica tkwi jednak w tych obłych pojemnikach na krańcach skrzydeł. Dzięki nim Do-31 potrafił zrobić tak:

Cała tajemnica tkwi w dodatkowych 8 silnikach turboodrzutowych umieszczonych pionowo na końcach skrzydeł oraz zmiennej geometrii wylotów gazów spalinowych z silników głównych (jak w Harrierze). Dzięki takiej konstrukcji ten transportowy samolot mógł pionowo startować i lądować, a także wykonać zawis w powietrzu. Zupełnie jak śmigłowiec.

Powstał na zamówienie Luftwaffe na początku lat 60. XX wieku. Niemieccy generałowie obawiali się, że zniszczone w wypadku najazdu armii Układu Warszawskiego lotniska, uniemożliwią obronę Bundesrepubliki. Dornier już od dłuższego czasu eksperymentował z konstrukcjami VTOL (ang. „Vertical Take Off and Landing” – pionowy start i lądowanie). Podjął się więc prac nad konstrukcją transportowca nie potrzebującego długich pasów startów.

Powstały trzy prototypy z czego tylko trzeci, oznaczony E3, wykonywał pionowe starty i lądowania. Samolot służył do przeprowadzenia szeregu badań i testów a przy okazji pobił wiele rekordów FAI. W wyniku prób okazało się jednak, że dodatkowe silniki powodują zbyt duży opór, przez co zasadnicze zadanie jakie stawia się samolotom transportowym – czyli przenoszenie ładunków – nie byłoby wykonywanie z maksymalną efektywnością. „Normalne” samoloty o zbliżonej wielkości mogły przenosić więcej i na dalsze odległości niż Dornier Do-31. Dlatego projekt wycofano w kwietniu 1970 roku. Ponad 40 lat temu.

Do dziś nie powstał żaden inny projekt transportowego samolotu pionowego startu i lądowania.

Dane techniczne
Załoga: 2
Ładowność: 36 żołnierzy, lub 24 nosze
Długość: 20,53 m
Rozpiętość: 18 m
Wysokość: 8,53 m
Powierzchnia nośna: 57 m²
Masa własna: 22.453 kg
Udźwig: 3.500 kg
Maksymalna masa startowa: 27.422 kg
Napęd: 2 x Rolls-Royce Pegasus BE.53/2 (68,95 kN każdy) i 8 x Rolls-Royce RB-162-4D (19,57 kN każdy)
Prędkość maksymalna: 730 km/h
Prędkość przelotowa: 650 km/h
Zasięg: 1800 km z maksymalnym ładunkiem
Pułap: 10.700 m
Prędkość wznoszenia: 19,2 m/s (przy użyciu wyłącznie silników głównych)

Obszerna galeria zdjęć