Wigilia z Wojewódzkim

Na 'Onet.pl’ zaatakował mnie nagłówek: Najlepsi goście na Wigilię – Tusk i Wojewódzki. O głupszym połączeniu dawno nie słyszałem (oczywiście chodzi o Wojewódzkiego i Wigilię, a nie o Wojewódzkiego i Tuska), więc zajrzałem dalej. A dalej było jeszcze gorzej:

Wigilijnego karpia polscy internauci najchętniej zjedliby w towarzystwie polskiego premiera Donalda Tuska oraz kontrowersyjnego showmana znanego z TVN – Kuby Wojewódzkiego – wynika z raportu „Święta w oczach internautów”, który cytuje serwis dziennik.pl.
Tuż za nimi w świątecznej kolejce do wigilijnego stołu staliby prezydent Lech Wałęsa, piosenkarka Dorota Rabczewska, szerzej znana jako Doda, i profesor Władysław Bartoszewski.

Słusznymi w tym świetle wydają się komentarze internautów:

  • Coz… jakies 70% internautow to ameby intelektualne…
  • CHYBA SIĘ PO-RZYGAM , KARP WIGILIJNY BY SIĘ PRZEKRĘCIŁ NA PÓŁMISKU…
  • Najlepszy jest zestaw” Doda-Bartoszewski „.Komuś przydałby się psychoanalityk – albo kąpiel w zimnej wodzie…

Ale fakty są nieco inne a  Onet (jak zwykle) je przekręca. Kiedy pogrzebie się trochę dalej i dotrze do źródła, czyli do raportu z badania „Święta w oczach internautów” firmy IMAS, szczegóły nie są takie jak chce „redaktor” Onetu:

Gdyby Internauci mieli zaprosić na Święta kogoś ze znanych, żyjących Polaków, najchętniej zasiedliby do wigilijnego stołu z osobą, którą znają z telewizji. IMAS International poprosił respondentów o otwarte, spontaniczne wskazanie, kogo – ze znanych i żyjących obecnie Polaków – zaprosiliby do wigilijnego stołu. Okazało się, że najczęściej wymieniani są dziennikarze i prowadzący programy telewizyjne (23,1%) Dwie pierwsze pozycje w tym gronie zajmują naczelni showmani stacji TVN, czyli Kuba Wojewódzki (5,1%) oraz Szymon Majewski (3,0%).

Drugą co do popularności grupą osób są politycy. Prawie 20% ankietowanych chciałoby zjeść kolację wigilijną z zawodowym politykiem, najpopularniejszym wśród nich (ale także w całości odpowiedzi) okazał się Donald Tusk (blisko 7% spontanicznych wskazań). Kolejnym często wymienianym politykiem spontanicznych był nasz były prezydent Lech Wałęsa (3,9%) oraz prof. Władysław Bartoszewski (3,1%). Obecny prezydent Lech Kaczyński uzyskał 1,3% odpowiedzi i znalazł się na 13 pozycji w tym rankingu.

Kolejne 13% respondentów do towarzystwa podczas Wigilii zaprosiłoby muzyków przede wszystkim Dorotę Rabczewską (3,6%) znaną wszystkim jako Dodę oraz Agnieszkę Chylińską (1,5% wskazań), której nowe oblicze mamy możliwość obserwować w gronie jury jednego z programów rozrywkowych. Do tego grona w dalszej kolejności dołączyliby: Kasia Kowalska, Kasia Nosowska i zespół Feel.

Jeżeli chodzi o sportowców najbardziej popularni okazali się Robert Kubica i Adam Małysz, w przypadku kabaretów – Ani Mru Mru, a najczęściej zapraszane pisarki to polska noblistka Wisława Szymborska oraz podróżniczka i pisarka Beata Pawlikowska.

Ostatnie zdanie jest tu jednak kluczowe:

Należy podkreślić, że najczęściej udzielaną odpowiedzią na to pytanie było „Nie zaprosił(a)bym nikogo”, większość ankietowanych odpowiadała, że są to święta rodzinne i zamierzają spędzić je tylko w gronie najbliższych.

Czyli: nie jest z nami tak źle! Mimo tego, że jesteśmy bombardowani „autorytetami” z każdego medium, jest w nas (w większości z nas) na tyle zdrowego rozsądku, żeby nie wpuszczać tych napuszonych pawianów do domu. Ale ilu czytelnikom chciało się dotrzeć do sedna sprawy? Ilu po prostu „łyknęła” nagłówek krzyczący wprost: Polacy chcą świąt z Wojewódzkim!

Ja już naprawdę nie wiem, czy to wciąż zwykła głupota pseudo dziennikarzy, czy jednak moża mozolna „praca u podstaw” wysłanników politycznej poprawności spod znaku złotego sierpa i młota otoczonego dwunastoma gwiazdami, na niebieskiej fladze…